מבחן ההפרעה הנפשית של פו הדוב

מספר מחקרים שנערכו ע"י פסיכולוגים קבעו שכל הדמויות בסיפורי פו הדוב מייצגות סוג כזה או אחר של הפרעה נפשית. ענה על השאלות פה וגלה - איזה הפרעה נפשית יש לך (הבהרה - אין מדובר בהבחנה רפואית)

אסור לפספס
On 2019 M06 11

כאשר אתה במקום ציבורי ושומע קבוצה של אנשים צוחקים בקול רם. האם אתה חושב באופן אוטומטי שהם צוחקים עליך?

האם כל דבר חייב להיות במקום מסויים או שזה ישגע אותך?

האם המחשבה על נגיעה במשהו המכוסה פוטנציאלית בחיידקים גורמת לך לחלחלה?

באיזו תדירות אתה מוצא את עצמך חולם בהקיץ?

כשאתה ממש רוצה משהו - עד כמה אתה נחוש להשיגו?

איך אתה מרגיש לגבי הגוף שלך?

האם אתה מפחד מהחושך?

כשאתה מדבר עם אנשים - האם דעתך מוסחת בקלות או שאתה נוטה להפריע להם?

כאשר אתה עושה משהו, האם אתה מרגיש צורך להיות נערץ או מוערך על זה?

האם אתה נקשר בקלות לאנשים?

האם אתה מאושר?

כשאתה שומע קולות בלילה - האם אתה נלחץ או חוזר לישון?

האם אתה מחשיב את עצמך טוב מהאחרים?

כשהיית צעיר יותר - האם האמנת שלבובות שלך יש רגשות?

האם קשה לך לוותר על חפצים מהילדות?

מה היחס שלך למזון?

חבר בא אליך כדי לבכות לך. איך תגיב?

האם אי פעם נכנסת לחדר ושכחת למה?

האם אתה נוטה לכעוס בקלות?

האם קשה לך לפעמים לתקשר עם אנשים אחרים?

אתה פו הדוב

אתה פו הדוב

אימפולסיביות עם קיבעון אובססיבי והפרעות אכילה.

כידוע, פו מוכן ללכת מרחקים ארוכים מאוד ולעשות מאמצים גדולים רק כדי להשיג דבש. לכן הוא מייצג אימפולסיביות (צורת התנהגות המאופינת בפעולה ללא מחשבת תחילה) וקיבעון (שלב שבו אדם הופך לאובססיבי לגבי היקשרות לאדם אחר או לחפץ).

בנוסף הוא מייצג שלל הפרעות אכילה - שם קיבוצי למספר הפרעות נפשיות המתבטאות בהפרעות קבועות ונרחבות בדפוסי האכילה או הפרעות בהתנהגות הקשורה לאכילה, בצריכה או בספיגה של מזון.

בעיקר מדובר ב"בולמיה נרבוזה" – התקפי זלילה חוזרים ונשנים בזמן קצר יחסית ובמעין אובדן שליטה,.

ומה יש לחברים שלך? שתף איתם את החידון וגלה

אתה טיגר

אתה טיגר

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות.

לב הבעייה של טיגר היא התנהגות אימפולסיבית והפרעות בלתי פוסקות. ADHD, היא הפרעה נוירופסיכיאטרית המוצאת את ביטויה לעתים בקשיים התנהגותיים, לעתים בקשיי ריכוז בטווח הקצר והארוך ולעתים בשניהם.

דמיינו את טיגר, מזדמן לכתה ב' כלשהי, בבית ספר ממלכתי כלשהו, כאן אצלנו בארץ ב- 2019. אחרי קריאת ה"וורוורוורוורוורוור" הראשונה שלו, המחנכת הייתה מרימה טלפון בהול להורים, מספרת להם שהקפיצות הבלתי פוסקות שלו מפריעות לכל הילדים בכיתה וממליצה להם לקחת את הטיגריס הפרוע שלהם לאבחון.

אתה חזרזיר

אתה חזרזיר

הפרעת חרדה כללית.

זוהי הפרעת חרדה המאופיינת בתחושת דאגה וחרדה קבועה וממושכת סביב נושאים מגוונים - המפריעה לתפקוד הכללי היום יומי.

תחשבו שניה על חזרזיר - חזיר קטן, מגמגם וביישן מאוד. הוא חושב איך כל מצב יכול להשתבש והוא מתווכח עם עצמו על מה שהוא צריך לעשות אם המצב ישתבש. לדוגמה, כאשר הוא מנסה לתפוס פיל נפיל, חזרזיר חושב לעצמו איך הוא יכול לזייף כאב ראש ואז הוא לא יצטרך להתמודד עם אחד היצורים האלה, במקרה שהוא אכזרי. ואז הוא חושב לעצמו שאם הוא יזייף כאב ראש הוא יהיה תקוע במיטה כל הבוקר, אז הוא לא יודע מה לעשות. אלה הם סוגי תרחישים שהופכים אותו לחרד. יש לו מחשבות שהוא בעצמו יוצר שקופצות מתרחיש רע אחד למשנהו. חזרזיר גם רועד ומסמיק. אוזניו מתעוותות כשהוא מפחד או עצבני (וזה קורה לעתים קרובות) והוא בדרך כלל מאוד מבולבל.

כל אלה הם סממנים מאובחנים של הפרעת חרדה

אתה ארנב

אתה ארנב

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

OCD מתאפיינת במחשבות בלתי־רצוניות, חוזרות ומטרידות, ש"נתקעות" בראש, ומעוררות חרדה. ברוב המקרים, מי שסובל מההפרעה מוצא לעצמו דרכים להקל על החרדה או על חוסר הנוחות שגורמות המחשבות האלו. ההקלה יכולה להתבטא בביצוע של טקסים שונים, או במחשבות אחרות שכאילו מנטרלות את המחשבות המטרידות. הטקסים הם רצף של פעולות חוזרות, שהאדם מרגיש שנכפה עליו לבצע, שוב ושוב. מצד אחד, מובילים הטקסים להקלה, ומצד שני הם גוזלים זמן רב, ולפעמים גורמים לפגיעה קשה בתפקוד. לפעמים מופיעים טקסים בלבד, גם ללא מחשבות מובחנות ומוגדרות שמלבות אותם.

נראה שארנב סובל מהפרעה טורדנית כפייתית לגבי ניקיון. בביטוי זה של OCD האדם חש כי דברים רבים הם מלוכלכים או מזוהמים, ואם לא ינקוט אמצעי זהירות מתאימים הוא עלול להיות מזוהם או ללקות במחלה. פעמים רבות הרגשת הזיהום תכלול גם אנשים בסביבתו, כשהאדם ינסה להגביל אותם על מנת שיזהמו אותו, או על מנת להגן עליהם מפני זיהום. הסובלים מביטוי זה של OCD יחוו לעיתים קרובות תחושת גועל כשיתקרבו לאובייקטים הנחשבים מלוכלכים בעיניהם.

ארנב נראה כמעט כל הזמן שהוא עוסק בניקיון, בתכנון, בארגון ובשמירה על הסדר. ברוב הפעמים שארנב מוזכר בספרים או נראה בסרטים הוא מטפל ומסדר את ביתו למרות שהוא כבר נקי ואו שהוא מגן על הגינה שלו מפני כל מי שעלול להזיק לה. אם מישהו מנסה לגנוב את הירקות שלו או לפגוע בגינה שלו, ארנב הופך לנסער מאוד. למעשה, ארנב אפילו מגדל את הירקות שלו בצורה סימטרית בגינה שלו, מה שהוא סימפטום מובהק של OCD.

אתה ינשוף

אתה ינשוף

הפרעת אישיות נרקיסיסטית

ההפרעה מתבטאת בדפוס מתמשך של התנהגות חריגה המאופיינת ברגשות מוגזמים של חשיבות עצמית, צורך מוגזם בהערצה ויכולת נמוכה לגלות אמפתיה כלפי אחרים. לעתים רבות, מאחורי המסיכה הזו של ביטחון עצמי רב טמונה למעשה הערכה עצמית שברירית, שנוטה להפגע מהביקורת הקלה ביותר.

ואכן ינשוף מלא בעצמו ומתייחס לחבריו ביהירות (בעיקר בספרים), בתור הדמות המבוגרת ביותר והיהירה והדברנית ביותר בסיפורי פו הדב ומי שמחשיב את עצמו כמנטור וכמורה של כל הדמויות האחרות. ינשוף (ורוב חבריו) מאמינים שהוא החיה האינטליגנטית ביער, כשלעיתים קרובות הוא מאריך בדיבור, נושא נאומים רבי מלל ועושה שימוש במילים שידידיו לא מבינים. אף על פי שינשוף אוהב להציג את עצמו כבעל ידע יכולות הקריאה והכתיבה שלו די עלובות ולנעשה נראה אפילו שניתן לאבחן אותו כדיסלקט.

אתה איה

אתה איה

דיכאון

דיכאון הוא מצב רפואי נפוץ המתאפיין בתקופות ממושכות של מצב רוח ירוד, הערכה עצמית נמוכה ותחושות עזות של עצבות וייאוש..

ואכן איה ידוע בהתנהגותו העגומה והמדוכאת, אולם נראה שאפשר לאבחן אותו בדיסתימיה, המכונה לפעמים דיכאון כרוני מתון, והוא פחות חמור ויש לו פחות תסמינים מאשר דיכאון קליני. איה תמיד מתואר כעצוב ומדוכדך, בעל מצב רוח מדוכא, הערכה עצמית נמוכה, תחושות של חוסר תקווה, אובדן הנאה מדברים שאמורים להיות מהנים, עייפות ואובדן אנרגיה כל הזמן.

בעוד כל חבריו ההיפראקטיביים והמאושרים יוצאים להרפתקאות, איה מתרעם בחוסר נחת, לעתים קרובות מעיר הערות לעצמו על חוסר חשיבותו, לעתים קרובות אומר "תודה על ששמתם לב אלי". השקפת עולמו חסרת התקווה של איאור ניתנת לסיכום בשיחה הזו שלו עם פו הדוב:
"בוקר טוב, איה" אמר פו
"בוקר טוב, פו הדוב," ענה איה בקול עגום. "אם זה באמת בוקר טוב," אמר. "ובזה אני מטיל ספק."
"למה, מה קרה?"
"שום דבר, פו הדוב, שום דבר, לא כולנו יכולים, וכמה מאיתנו בכלל לא. זה כל העניין."
"לא יכולים מה?" שאל פו ושפשף את אפו.
"שמחה וששון. שירים וריקודים. עוגה עוגה עוגה , במעגל נחוגה."

אתה כריסטפר רובין

אתה כריסטפר רובין

סכיזופרניה היא שם כולל למספר הפרעות פסיכוטיות הנובעות מפיצול, או הפרדה, בין תפקודי הרגש לתפקודי החשיבה, או ההכרה. תסמיני המחלה כוללים: הזיות, הפרעות במחשבה ובתנועה, אפאטיות, נסיגה חברתית, העדר מוטיבציה. בעיות רגשיות כמו מצב רוח דכאוני, חוסר שינה, חוסר תיאבון, חוסר עניין והיעדר ריכוז. תסמינים נוספים כוללים העדר ערך עצמי, אשמה וחרדה, וגם בעיות קוגניטיביות הכוללות חוסר התמדה, קושי בתעדוף משימות, ארגון מחשבות ובזיכרון. סכיזופרניה מאופיינת באפיזודות, כאשר בין ההתקפים הפסיכוטיים, המטופל יכול לנהל אורח חיים נורמלי לחלוטין.

בגדול אפשר לחהגיד שסכיזורפניה היא תקלה בתפיסת המציאות - מה שבהחלט אפשר להגיד על כריסטופר שחי בהזיות בהן הוא מדמיין שהצעצועים שלו בחיים, כשסביר להניח כי יצירת הדמויות האלה בראשו, הייתה דרך עבור הילד לייצג רגשות שהוא באמת חווה.