הפרק בקטנה מלכים טו

herzog college
פורסם על ידי herzog college (User Generated Content*)User Generated Content is not posted by anyone affiliated with, or on behalf of, Playbuzz.com.
ב-11 בנוב׳ 2022
Help Translate This Item

מלכות אבים (פסוקים א-ח)

אבים, היה בנו של רחבעם, נכדו של שלמה ונינו של דוד. אבים מולך בירושלים בסך הכול שלוש שנים, עוד בימי ירבעם בן נבט. הכתוב מבהיר כי כמו אביו, רחבעם, גם אביה לא היה מלך מוצלח במיוחד: "וַיֵּלֶךְ בְּכָל-חַטֹּאות אָבִיו אֲשֶׁר-עָשָׂה לְפָנָיו וְלֹא-הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם-ה' אֱלֹהָיו כִּלְבַב דָּוִד אָבִיו" (פסוק ג).

סיכום מלכות רחבעם (פסוקים ז-ח)

אבים מת לאחר שמלך רק שלוש שנים ולאחריו מולך אסא בנו

איך ניתן לדעת מתי הכתוב עובר ל"סיכום" מלכות המלך?

מלכות אסא (פסוקים ט-כד)

אסא בנו של אבים מלך ארבעים ואחת שנים, די הרבה זמן. בניגוד לאביו (אבים) וסבו (רחבעם), אסא דווקא הלך בדרכי ה': "וַיַּעַשׂ אָסָא הַיָּשָׁר בְּעֵינֵי ה' כְּדָוִד אָבִיו" (פסוק יא). אסא מצליח להסיר את העבודה הזרה מיהודה, אך למרות ההפיכה שעושה, עדיין עם ישראל עובד את ה' בבמות.

מלחמה בין ממלכת יהודה לממלכת ישראל (פסוקים טז-כב)

"וּמִלְחָמָה הָיְתָה בֵּין אָסָא וּבֵין בַּעְשָׁא מֶלֶךְ-יִשְׂרָאֵל כָּל-יְמֵיהֶם" (פסוק טז). בעשא הוא מלך ישראל שמלך בתקופת אסא והייתה ביניהם מתיחות ומלחמות כל העת. המלחמה ביניהם הייתה כל כך קשה עד שאסא מלך יהודה ביקש סיוע מבן הדד, מלך ארם. בקשת סיוע זו מלמדת על היחסים הגרועים של הממלכות האחיות בתקופה זו.

סיכום מלכות אסא (פסוקים כג-כד)

בסיכום של מלכות אסא הכתוב מוסר לנו שני פרטים חשובים. אסא בנה ערים ובסוף ימיו היה חולה: "רַק לְעֵת זִקְנָתוֹ חָלָה אֶת-רַגְלָיו" (פסוק כג). לאחר מותו, יהושפט בנו מלך במקומו.

These are 10 of the World CRAZIEST Ice Cream Flavors
Created by Tal Garner
On Nov 18, 2021