הענק הג'ינג'י מת בגיל 50: פרידה ממושון האורנג-אוטן

24 בדצמבר, 1968. ערב חג המולד. מאות מיליוני אנשים צופים בשידור החי בטלוויזיה בזמן שצוות האסטרונאוטים בחללית "אפולו 8", מדווח על המסע ההיסטורי סביב הירח.

מפקד הטיסה, האסטרונאוט פרנק בורמן, סיפר לצופים על המחזה המופלא של הירח שנשקף מתחתיהם. צוות האסטרונאוטים הצליח לצלם את המראה המרהיב של כדור הארץ שזרח מעל הירח.

זו הייתה הטיסה הראשונה של בני אדם סביב הירח, שסללה את הדרך שנה מאוחר יותר לנחיתה ראשונה של בני אדם על הירח. 

 פרנק בורמן (ימין למטה) עם עמיתיו ג'ים לוול וביל אנדרס לפני ההמראה של אפולו 8. Courtesy of National Aeronautics and Space Administration, Washington, DC

פרנק בורמן (ימין למטה) עם עמיתיו ג'ים לוול וביל אנדרס לפני ההמראה של אפולו 8.

1968: פרנק הקטן נולד בגרמניה

בגן החיות בפרנקפורט בגרמניה לא נשארו אדישים לאירוע ההיסטורי ולאחר שובם של האסטרונאוטים לארצות הברית, הנהלת גן החיות החליטה להעניק לגור אורנג-אוטן סומטרה שנולד בנובמבר 1968, את השם פרנק.

לפרנק הקטן לא היה מושג קלוש כי ארבע שנים מאוחר יותר, הוא ייאלץ להתמודד עם משימה
תובענית לא פחות מטיסה לירח - להיפרד מאימו האהובה ולעבור למדינה קטנה וצעירה במזרח התיכון.

מושון / פרנק האורנג-אוטן עם אימו בינואר 1968 בגן החיות פרנקפורט בגרמניהKeystone Pictures USA / Alamy Stock Photo

מושון / פרנק האורנג-אוטן עם אימו בינואר 1968 בגן החיות פרנקפורט בגרמניה

בטבע נשארים גורי האורנג-אוטן עם האם עד גיל 8-9 שנים, אז הם נגמלים לחלוטין ומתחילים את חייהם העצמאיים בטבע. בגיל שלוש שנים, הם נפרדים מהשהות הבלתי פוסקת בצמידות לאם ומתחילים להסתובב באופן חופשי ללא
עזרתה, אך עדיין תלויים בה רבות כדי לקבל מזון והגנה.

במסיבת עיתונאים חגיגית במערב גרמניה בשנת 1971, הוצג פרנק בן השלוש ולצידו קטיה, בת השלוש שנולדה בגן חיות בנורמברג. זו הייתה הפעם הראשונה של שני גני החיות, שהם מייצאים בעלי חיים למדינה מחוץ לאירופה, במסגרת תוכנית לרבייה של מינים בסכנת הכחדה.

בגן החיות בתל אביב השקיעו מאמצים גדולים מאז תחילת שנות ה-60 כדי להביא קבוצת אורנג-אוטנים לישראל. זוג ראשון של אורנג-אוטנים הגיע בשנת 1971 מגרמניה ואוסטרליה. בשנת 1972 הובאו פרנק וקטיה לישראל. בגן בנו מתחם מיוחד שעלה 80 אלף לירות כדי לשכן בו את קופי האדם.

מושון עובר דירה מתל אביב לרמת גן

מושון בספארי ברמת גן ב-1981צילום: סהר יעקב, לע"מ

מושון בספארי ברמת גן ב-1981

הזואולוג רוני רדו, עבד בספארי ברמת גן בסוף שנות ה-70. לקראת סגירת גן החיות בתל אביב, הוא נשלח על ידי מנהל גן החיות דאז, צבי קירמאייר, ללמוד את רזי הטיפול בקופים ובעיקר בקופי אדם בגן החיות בהאנובר בגרמניה, שנחשב לאחד המוסדות המובילים בעולם בטיפול בקופים.

"כשחזרנו, הקמתי את מחלקת הקופים בספארי ברמת גן והייתי בצוות שהעביר את הקופים מגן החיות בתל אביב לספארי", הוא משחזר בשיחה עם ynet. 

"לכל הקופים שהגיעו מחו"ל, עברתו את השמות ו'פרנק' הפך עוד כשהיה בתל אביב ל'מושון'. שיטות הטיפול בגן החיות בתל אביב היו מיושנות - המטפלים היו מרוחקים, השליכו לקופים אוכל והלכו. בגרמניה למדתי שאפשר להיכנס לכלוב של נקבות האורנג-אוטן, אך לא לזכרים ושאפשר להאכיל אותם בכפית כדי לתת להם תרופות. האורנג-אוטנים הם הכי חכמים מכל הקופים, הם עושים מה שהם רוצים ואי אפשר לאלף אותם".

טיבור יגר, ספארי ר"ג

מושון היה אז בן 12 שנה, אורנג-אוטן ענק ובוגר מינית. רדו מספר כי "הדבר הראשון שאני זוכר כשניסיתי להתקרב אליו, הוא שמושון ירק עליי כדי להראות שהוא השליט. היית מוכן לכך ולא ייחסתי לכך חשיבות", הוא משתף.

"אז בעצם החל הליך החיברות שלי איתו ועם הנקבות, את המזון התעקשתי לתת לו ישירות בפה ולא ביד, כדי שלא יוכל לתפוס אותי. מקוף פראי, הוא חזר להיות רגוע יותר, מבויית ומתפנק, ביקש ליטופים ושתי הנקבות, רוח'לה ולאה, התנהגו באופן דומה".

שגיא טבצ'ניק

"הג'ינג'י הגדול והחזק אכל גבינה מהכפית"

עינת מטלון, כיום מנהלת מרפאת הספארי ברמת גן החלה לעבוד בספארי יחד עם בעלה עופר כמטפלים במחלקת הקופים לפני 36 שנה. "לקראת ההעברה שלהם, בנינו את החצר לאורנג-אוטנים, שתלנו את הדשא והרכבנו את המתקנים הגדולים בחצר החדשה", היא מספרת.

"מיד הבנו שיש לנו עסק עם קופים חכמים ביותר, ככל שלמדנו להכיר את מושון והבנות. למושון כבר מההתחלה הייתה חיבה גדולה למטפלות ואת הבנים הוא פחות אהב. בעזרת אימון חיובי, רכשנו את אמונו של מושון עד שהחצר הייתה מוכנה".

עינת נזכרת כי אחת החוויות המהנות מבחינתה במפגש עם מושון, הייתה בזמן ארוחת הבוקר. "הג'ינג'י הגדול והחזק אכל גבינה מהכפית שהגשתי לו בצורה עדינה ביותר, במיוחד אהב את הבורגול שהכנתי לו בכל פעם שסבל מכאבי בטן או שלשולים".

טיבור יגר, ספארי ר"ג

ההתאקלמות בבית החדש: "מושון היה חכמולוג ונשאר חכמולוג"

רוני רדו מוסיף ומספר כי הליך האיקלום של מושון לא היה פשוט, במיוחד כשהמטפלים ניסו להכניס את האורנג-אוטנים אל תאי הלילה, לאחר שבילו את היום בחצר בחוץ.

"שיערנו שאם נשים להם את המזון בתאי הלילה, הם ייכנסו פנימה ואז נוכל לסגור את התאים, אך מושון כבר ביום הראשון למד שהוא יכול להחזיק את הדלת ביד ולא נצליח לסגור אותה, כי יש לו כוח אדיר", צוחק רוני.

"הוא היה משגע אותנו. הנקבות היו נכנסות, מוציאות את האוכל בזמן שהוא החזיק את הדלת. הוא היה לוקח להן את המזון, הן היו נכנסות שוב ומביאות לו עוד מזון".

לדבריו, חלף זמן רב עד שמושון התרצה והסכים להיכנס לתא הלילה. "רק כשהתחיל להיות קר בחוץ, הוא גילה שבפנים חמים ונעים יותר. את הגורילות והשימפנזים לא היתה בעיה לשכנע
להיכנס לתאי הלילה, רק מושון היה חכמולוג ונשאר חכמולוג".

הולך נגד הזרם

החצר של קופי האורנג-אוטן הייתה מגודרת בגדר חשמלית כדי למנוע את בריחתם, אך מושון נמשך אליה כמו מגנט.

"מושון נגע בגדר בלי הפסקה, עניין אותו מאוד כיצד היא עובדת ומדוע הוא מקבל זרם חשמלי בכל פעם שנגע בה. בעוד שהגורילות והשימפנזים הבינו מהר מאוד שלא כדאי לגעת בגדר, מושון זרק פעם אחת סמרטוט רטוב, כנראה גרם לקצר שלא התגלה על ידי
המטפלים ופשוט פירק את הגדרות", נזכר רוני.

דיווח ב"ידיעות אחרונות" ב-1993 על מעלליו של מושון נגד שלמות הגדר החשמלית בספארי

דיווח ב"ידיעות אחרונות" ב-1993 על מעלליו של מושון נגד שלמות הגדר החשמלית בספארי

עד שנת 1993, מושון היה אחראי להריסת גדרות רבות, במיוחד לאחר שגילה כי הוא לא יתחשמל אם ייגע בגדר בעזרת ענף מעץ. כך שכנע מושון בכוח הזרוע והמוח את גורמי האבטחה בספארי לוותר על הגדר החשמלית.

גם לאחר שפירקו את הגדר החשמלית, מושון הצליח לרדת לחפיר העמוק בין החצר לאזור הקהל כדי לאסוף מזון שהקהל היה משליך ולא הצליח להגיע אליו, אך מעולם לא ניסה לצאת לצד של הקהל. 

מושון הפך במהירות לכוכב עולה בגן החיות וזכה לאהבה רבה מקרב המבקרים, שחלקם המזערי דאג גם להשליך לעברו מזון ואף סיגריות.

טיבור יגר, ספארי ר"ג

גורים פה סביב

מושון שהגיע לבגרות מינית, אך לא הצליח להתרבות בגן החיות בתל אביב, זכה לצאצא ראשון עם רוחל'ה בשנת 1981.

רוחל'ה המליטה עד שנת 2000 שישה גורים: אנטוניו שגודל בהאכלת יד ומת בגיל חמש שנים עקב מחלת הטטנוס. בשנת 1983 המליטה את נועה שעברה לפני כ-18 שנה לגן חיות בגרמניה.

במהלך מלחמת המפרץ ב-1991, המליטה רוחל'ה זכר בשם רחמן שמת לאחר כשנה.
בשנת 1993 המליטה את רונה שעברה לגן חיות בפורטוגל, בשנת 2000 המליטה את רוויטל שעברה ב-2009 לגן חיות בצרפת. ב-2010 המליטה את רחמים, כיום בן שמונה שנים.

רוחל'ה ורחמים ב-2010צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג

רוחל'ה ורחמים ב-2010

התמודד עם בעיות בריאות לא קלות

ככל שמושון התבגר, הוא החל לסבול מאירועים בריאותיים שהשפיעו על תפקודו, ביניהם מספר אירועים מוחיים.

"הוא טופל בקביעות מזה עשור במדללי דם על מנת למנוע את הישנות האירועים, היו אפיזודות שנראו כמו אירועים מוחיים נוספים", מגלה ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי. 

הורוביץ משתף כי "אורנג-אוטנים הם בעלי חיים אהובים עליי במיוחד, בעלי מבט אנושי ותבונה מרובה. מושון לא אהב אותי ולא אהב כל כך את המטפלים הזכרים, אלא הנקבות. כשהייתי מגיע הוא נהג להפגין בפניי את העובדה שהוא הזכר השליט ולהזדווג עם אחת הנקבות. נתתי לו את הכבוד שמגיע לו כזכר כזה".

רגיש למזג אוויר ומומחה לברגים

מור פורת, מטפלת במחלקת קופים הגיעה אל מחלקת קופי האדם בספארי ברמת גן לפני כשמונה שנים.

"מושון שסבל בעברו משני שבצי מוח, לפחות ממה שאנחנו יודעים, היה צריך לקבל תרופות בבוקר. הייתה לו כוס פלסטיק של ילדים עם קש והוא מאוד אהב לשתות ממנה", היא אומרת.

"כשהיו נותנים לו את התרופות בכוס, הוא אהב לשתות עם הקש עם כל הרעש שמתלווה לכך. זה תמיד הצחיק אותי והיה הדבר הראשון שאני זוכרת ממנו".

לדבריה, למושון הייתה רגישות גבוהה למזג האוויר. "אם היה מעונן ואפרורי, או כשירד גשם, הוא היה יושב בפתח הדלת לחצר, שולח יד או רגל כדי לבדוק עד כמה רטוב או אפור מדי בחוץ, ואם זה לא היה לטעמו, אז הוא לא היה יוצא החוצה".

את הכוח העצום של מושון גילו המטפלים כמעט בכל יום. "מושון אהב להתעסק עם חפצים. הוא היה נכנס לחצר ומפרק מתקנים. אנחנו היינו עובדים שעות עם ברגים עצומים ואחרי יומיים היינו שומעים רעש של ברזל מתפרק, רואים את מושון יושב עם אחד הברגים בתא ומתעסק איתו", היא אומרת בחיוך. 

ספארי ר"ג

רוחל'ה וטוסי מתו תוך שבועיים

בשנה שעברה, צמד הנקבות רוח'לה (41) וטוסי (31) מתו בזו אחר זו בהפרש של כשבועיים לאחר שסבלו מדימום מוחי ודום לב. מקבוצת האורנג-אוטנים שמנתה ארבעה פרטים, נותרו מושון ובנו רחמים.

בטבע האורנג-אוטנים הם בעלי חיים סוליטריים. הזכרים נפגשים עם הנקבות רק למטרות חיזור ורבייה, והנקבות מגדלות לבדן את הגור. סיטואציה בה נותר זכר שליט מזדקן עם אורנג-אוטן צעיר וכמעט בוגר מינית, אינה טבעית ועלולה להסתיים בעימות קטלני.

רוחל'ה (ימין) וטוסי. מתו בהפרש של שבועייםטיבור יגר, ספארי ר"ג

רוחל'ה (ימין) וטוסי. מתו בהפרש של שבועיים

הלב הרחב של מושון

"אחרי שרוחל'ה מתה ורחמים נשאר בלעדיה, למושון לא הייתה סבלנות אליו. מה שריגש אותנו, הוא שמושון הבין שזה מה שנשאר לרחמים הצעיר. הוא שיחק איתו ונתן לו הרבה תשומת לב, בעדינות", מפרטת מור. "הוא יכול היה לפגוע בו בקלות אם היה רוצה. רחמים היה אבוד עם מותה של האם ומושון לקח תפקיד שאינו טבעי לו".

לדברי מור, "אפשר היה לראות שהמוות של האורנגטיות הוותיקות השפיע עליו רבות, עד שהגיעו לפני כחודשיים, טאנה וסטו, אורנג-אוטניות צעירות מגרמניה והוא פתאום התעורר לחיים. בתקופה הראשונה הוא פשוט חיזר אחריהן, העביר להן את המזונות האהובים עליו, כמו חתיכות בטטה ועגבניות עד שנוצר ביניהם חיבור טוב". 

מושון וסטו, אחת משתי הנקבות הצעירות שהגיעו השנה לספאריצילום: ים סיטון

מושון וסטו, אחת משתי הנקבות הצעירות שהגיעו השנה לספארי

"לא צריך להיות בן אדם בשביל להיות בן אדם"

מושון היה נוהג למיין את המזון שלו בקפידה. לפני שנכנס לתא הלינה בלילה, המטפלים היו משאירים לו ארגז עם ירקות ופירות. "הוא ברר את הדברים שלא אהב כמו כרוב. את הבננות והמנגו היה דוחף ישר לפה ואת המלפפונים היה משאיר לעצמו בקופסה לאחר מכן".

בשנים האחרונות עם הירידה בתפקוד של מושון וקושי להזיז את ידיו העצומות, הוא החל לפתח טכניקות אכילה ללא צורך בשימוש בידיו. מור מגלה כי הוא היה מסוגל לאכול קלח תירס שלם ולסובב אותו בפה עד שהיה מסיים לאכול אותו.

"למדתי ממנו, שאתה לא צריך להיות בן אדם בשביל להיות בן אדם, כי הוא הפגין כל כך הרבה תכונות אנושיות טובות. אפשר לסמוך על בעל חיים שלא יפגע בך בלי שום סיבה ואפשר להגיע איתם להבנה בלי לדבר באותה שפה", היא מסכמת. 

מושון נגד הסיאמנגים בחצר

"אסור להחזיק אותם בשבי"

רוני רדו עזב את הספארי לאחר כחמש שנים וכיום מכהן כיושב ראש איגוד פינות החי בישראל. הוא הגיע מעת לעת לביקורים במקום ומציין כי מעט מהקופים זכרו אותו.

"מושון זכר אותי תמיד, כשהגעתי מהצד של הקהל, קראתי לו והוא היה מגיע להסתכל. לפני כשבועיים, כשהגעתי לבקר אותו, הוא שכב על האדמה ולא זז, עיניו עצומות. היה גמור. כשקראתי לו, הוא פקח את עיניו והושיט לעברי יד. אני בטוח שהוא זכר אותי. לאורנג-אוטנים יש זיכרון מדהים", הוא מסכם.

"מה שלמדתי ממנו ומכל קופי האדם, הוא שאסור להחזיק אותם בשבי כי יש פה רמה של צער בעלי חיים ואנחנו לא יכולים לספק להם את הגירויים האינטלקטואליים שיהיו להם בחוץ. מצד שני, אין לאן להחזיר את כל הקופים שבגני חיות, כי הם לא ישרדו בטבע. אם כבר מגדלים קופים בשבי, צריך להפוך עולמות כדי להעסיק אותם בשעות בהם הם ערים".

שגיא טבצ'ניק

מת במהלך ההרדמה

בחודשים האחרונים מצבו של מושון המשיך להידרדר והתקשה גם בהליכה. בספארי ניסו לשפר את איכות החיים שלו. "לאחרונה היה לו חום והוא טופל בהתאם על ידי אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. ראינו שהוא מתדרדר מאוד", מגלה ד"ר הורוביץ.

מושון נלקח השבוע להרדמה במרפאת הספארי, אך מת על שולחן הטיפולים. "הסכנה בהרדמת חיות קשישות היא גדולה מאוד. לצערנו, להבדיל מבן אדם קשיש שאפשר לעשות את הבדיקות המקיפות ללא הרדמה, התהליך כאן הפוך וזה מגדיל את הסיכון בהרדמה לחיה מבוגרת. אנחנו חושדים שהוא סבל מאירוע מוחי נוסף".

טיבור יגר, ספארי ר"ג

"איבדנו חבר"

מור נפרדת בעצב ומציינת כי מושון "למד לסמוך עלינו. אנחנו עצובים מאוד, כי איבדנו חבר שליווה את כולנו שנים רבות. הוא עשה שירות מוצלח לכל בני מינו בגן החיות. עכשיו רחמים יהפוך מילד לגבר ואני מקווה שהוא יגדל להיות כמו אבא שלו".