קוניאק Dupuy

קוניאק, מוצר הייצוא המכניס ביותר לצרפת, נחשב מאז ומתמיד לאחד ממשקאות הפרמיום של העולם ולא בכדי הוא מכונה "קיסר המשקאות". עם זאת, עולם האלכוהול ברובו הוא עולם צעיר, חדשני ומפתיע, והקוניאק, שהיה תמיד משקה מכובד, מבוגר ויציב, ששותים בסוף ארוחה דשנה ליד האח המבוערת, הפך להיות קצת זניח ופחות מושך עם השנים. אך מספידיו מיהרו מדי להסיק מסקנות ובשנים האחרונות ניכר שינוי רציני במעמדו של המשקה המכובד. לפני כעשור חברות האלכוהול הבינו שעליהם לעשות מעשה ואין ברירה אלא לעשות את הקוניאק נגיש יותר, לרדת אל העם ולהגיע עם המשקה אל הדור הצעיר והטרנדי.

קוניאק דופי, צילום: אייל קרן

קמפיינים שמיועדים לקהל בליינים צעיר החלו לצאת מאזור קוניאק, ראפרים הוסיפו אותו לשאר סמלי הסטטוס המפוארים שלהם וגם לשירים שלהם ועזרו בהפצתו בעולמות הצעירים. המשקה עשה בשנים האחרונות קפיצה היישר למרכז חיי הלילה העולמיים וחברות האלכוהול מדווחות על גידול במכירות הקוניאק. כל זאת קרה גם לאחר שחברות הקוניאק השכילו לשים את הכוס המסורתית בצד ואפשרו למשקה האיכותי להיכנס לקוקטיילים. פתאום שותים אותו בתוספת של קרח, ג'ינג'ר אייל, טוניק או מיץ חמוציות. הכל מותר ואין יותר חוקים או הגבלות על אופן צריכת המשקה.

השקה כרמל, צילום: רפי דלויה

ומה קורה בארץ?

על פי נתוני 2018IWSR  שוק הברנדי/קוניאק בישראל מוערך בכ-1.1 מיליון בקבוקים בשנה ובצמיחה שנתית של כ-5% ונחשב לקטגוריה הרביעית בגודלה בתוך סגמנט המשקאות האלכוהוליים. קוניאק מהווה כשליש מהמכר, כשדרגתVS  הנמכרת ביותר בין מותגי הקוניאק (כ-66%).
בימים אלה יקבי כרמל מרחיבים את חטיבת האלכוהול וקיבלו את הזיכיון לשיווק מותג הקוניאק Dupuy בישראל (בהגיה המקורית – דופווי). הקוניאק הכשר מגיע ישירות ממזקקת הקוניאק Dupuy, של משפחת  Bache- Gabrielsen שבחבל קוניאק בצרפת.

מימין בינג'מין בייקר, מנהל הייצוא של המזקקה, נדב ארנסט, מנכ"ל יקבי כרמל ורן אסא מנהל השיווק. צילום רפי דלויה

הסיפור מאחורי

לפני למעלה מ-166 שנים, בשנת 1852, הקים אוגוסט דופוי את מזקקת הקוניאק שקרא לה על שמו. בשנת 1905 מכר בנו של אוגוסט, אדמונד דופוי, את המזקקה לשני אנשי עסקים נורבגים, שאחד מהם, תומאס באך גבריאלסן נשאר לבסוף הבעלים היחיד של המזקקה.
משפחת באך גבריאלסן הקפידה לשמר את המסורת של דופוי מראשית הדרך ותהליך הייצור וייחודיותו של קוניאק דופוי נשארה. עד כה הסיפור היבש, אבל בעצם מאחוריו מסתתר סיפור אהבה בלב אזור קוניאק, בין צרפתייה יפהפייה לבין תומאס באך גבריאלסן הנורבגי.

בשנת 1905, בהגיעו לגיל 20, עזב סגן תומאס הצעיר את הצבא והחל במסע לכיוון אזור קוניאק במטרה לרכוש קצת ניסיון מעשי בעבודה במדינה זרה. נורבגי אחר, פיטר אנטון רוסטאד הגיע לאזור כבר בשנת 1893 ורכש מספר שנים לאחר מכן, ב-1905, את חברת דופוי. רוסטאד צרף אליו את תומאס כשותף במזקקה. בשנת 1906, תומאס הבין שלא יחזור כבר לנורבגיה, כאשר התאהב באודט וילארד היפה שהגיעה מכרם הסמוך לקוניאק ונישא לה.

מזקקת באך גבריאלסן היא מהמזקקות הבודדות באזור קוניאק שעדיין שומרות על בעלות משפחתית ואינה שייכת לקונצרני האלכוהול הגדולים. המשפחה שומרת באדיקות על איכות המוצר ומתמקדת בתהליכי ייצור מוקפדים, המבוססים על שיטות מסורתיות, ששמות דגש על איכות המוצר ופחות על חיסכון ומסחריות בתהליך הייצור.

צילום: רפי דלויה

כתוצאה, מתקבל קוניאק ייחודי ועשיר, העשוי מתזקיק של 100% ענבים לבנים מזני אוני בלאן (Ugni Blanc), פול בלאנש (Folle Blanche) וקולומברד (Colombard). הענבים מגיעים מהאזורים המשובחים ביותר בחבל קוניאק: גרנד שמפיין ופטיט שמפיין, וכן במקרים בודדים, גם מאזורים נוספים כגון: פיין שמפיין, פיין בואה ובון בואה, המרוחקים יותר מהעיירה קוניאק.

הקוניאק עובר שני זיקוקים מסורתיים כנדרש ממשקה בעל היסטוריה מכובדת שכזו, ולאחר מכן עובר ליישון לשנים ארוכות במרתפי המזקקה. בתחילה בחביות אלון חדשות מסוג לימוזין, ולאחר מספר חודשים התזקיק עובר ליישון בחביות משומשות, מה שמאפשר לו להתרכך ולהתעגל.

הבקבוקים שכרמל מייבאים לארץ:

Dupuy VS, צילום: אייל קרן

Dupuy VS

ענבי אוני בלאן מפטיט שמפיין ברובם, והשאר מפיין שמפיין ופיין בואה.
הקוניאק עובר תהליך יישון של מינימום שלוש שנים בחביות עץ אלון לתזקיק הצעיר ביותר, המבוגר ביותר מגיע ל-8 שנות יישון.
לקוניאק צבע ענברי זהוב. ניחוחות וטעמים פירותיים ופרחוניים, פריחה לבנה, לדר, חבושים בשלים, וניל ועץ ותה שחור. סיומת ממושכת. מומלץ לשתייה בקוקטיילים מתוחכמים או כצ'ייסרים מהנים ביותר. מחיר מומלץ לצרכן 150 שקלים. תמורה נהדרת למחיר.

Dupuy VSOP צילום: אייל קרן

Dupuy VSOP

ענבי אוני בלאן מאזורי גרנד שמפיין ופרימייר קרו. הקוניאק מורכב מתזקיקים בטווח של 5 עד 15 שנים. בעל צבע ענברי זהוב. קוניאק מאוזן בין עוצמתיות ומתיקות פירותית ופרחונית נעימה, מנגו, פסיפלורה, מעט וניל ודבשיות מעורבים בעץ. סיומת נעימה. מומלץ לשתייה נקיה בסניפטר או כמרכיב לקוקטיילי פרמיום. מחיר מומלץ לצרכן 200 שקלים.  

Dupuy XO צילום: אייל קרן

Dupuy XO

ענבי אוני בלאן מאזור פיין בואה. הקוניאק עובר תהליך יישון של 30 עד 50 שנים בחביות לימוזין מובחרות. הבלנד אף מכיל בתוכו קוניאק משנת 1902.
צבע ערמוני יפה, קוניאק קלאסי, עשיר מאוד, בעל גוף מלא, שמנוני וקטיפתי, ניחוחות וטעמים פירותיים ופרחוניים, עץ וקופסת סיגרים, פירות יבשים ואגוזים. סיומת ממושכת ונהדרת. מומלץ לשתייה נקייה בסניפטר. מצוין בשילוב עם סיגר טוב. מחיר מומלץ לצרכן 600 שקלים.

צילום: רפי דלויה


במהלך 2019 יושקו שני מוצרי קוניאק נוספים מבית Dupuy:

Dupuy Luxus- מיוצר מ-100% ענבי אוני בלאן מגרנד שמפיין ופטיט שמפיין, מיושן 8 עד 15 שנים. קוניאק עשיר ומיוחד במינו, פירות יבשים, משמש, מנגו, דבלים, שרף, מליחות ומתיקות קלות. סיומת ארוכה ולא נגמרת. אחד הטובים ביותר. מחיר מומלץ לצרכן 550 שקלים. שווה לחכות להגעתו ארצה.

Dupuy Auguste – מהדורה מוגבלת וממוספרת מהחביות העתיקות של המזקקה (1917 עד 1940) מיוצר מענבי אוני בלאן ופול בלאנש מגרנד שמפיין, מיושן 50 עד 70 שנים.
.מחיר מומלץ לצרכן 9,900 שקלים. לאספנים.  

עוד מוצר נפלא ומפתיע שהמזקקה מייצרת, כיאה לנורבגים - אקוויט – משקה שפחות רואים בארץ, אך יכול להתאים לנו כמו כפפה ליד. תזקיק עם קימל, עדין מאוד ולימוני, נפלא ומשמח מאוד למי שאוהב את טעם הקימל. שווה לחכות למשלוח הקרוב ולהעשיר את בר המשקאות.