דרום הכרמל מציע שפע של מסלולי טיולים נפלאים, רבים מהם אידיאליים למשפחות עם ילדים. במרחק נסיעה של כשעה ממרכז הארץ, אל מול הים התיכון, ניתן לצאת למסע בין נפלאות הטבע. אחד המסלולים האהובים עלי, וגם על מש...

דרום הכרמל מציע שפע של מסלולי טיולים נפלאים, רבים מהם אידיאליים למשפחות עם ילדים. במרחק נסיעה של כשעה ממרכז הארץ, אל מול הים התיכון, ניתן לצאת למסע בין נפלאות הטבע. אחד המסלולים האהובים עלי, וגם על משפחות רבות, הוא נחל ספונים. מסלול הנחל נמצא בחורש מקסים ומושך אליו מטיילים לכל אורך השנה. החורש הסבוך מציע הגנה מפני השמש והרוחות ומאפשר לטייל גם בימים שבהם מזג האוויר לא אופטימלי. 

המסלול של נחל ספונים הוא מעגלי. אורכו כ–4 ק"מ. אפשר לבלות בו את היום, או לפחות כארבע שעות, הזמן שנדרש כדי ללכת במסלול. הוא מתאים למשפחות, אבל דרגת הקושי שלו בינונית ואין נגישות לעגלות. צריך להביא את זה בחשבון אם אתם מתכוונים להגיע עם הקטנטנים, שעדיין לא רגילים לטפס בעליות או לצעוד בירידות המתונות. שלא לדבר על תקופת החורף, שבה רכס הכרמל מתברך בגשם, ואז יש סכנה אמיתית להחלקה. 

מלבד יופיו של מסלול הנחל, השביל מציע עוד הפתעות. המומלצת שבהן, כאמור, היא מערת ספונים. אבל עוד לפני שנדבר עליה, נספר קצת על הנחל. ספונים הוא חלק מפארק הכרמל, אחד מנחלי האכזב שעוברים בשטחו. בתקופת הגשמים הוא מתמלא במים הזורמים מההר בדרך אל הים התיכון. בתקופות יבשות יותר, כשהמים הם לא האטרקציה המרכזית, ניתן פשוט לצעוד פה וליהנות מהנוף ומהמערות. חלק מהמערות בתוואי הנחל מתוארכות עד לתקופה הפרהיסטורית. נמצאו באזור עדויות לכך שהאדם הקדמון ניצל את האזור לציד. ספונים היא מערת נטיפים גדולה, שנוצרה מהמסת אבן גיר על ידי מי גשמים. היא רק אחת ממערות קרסטיות רבות באזור, כך שתוך כדי צעידה מומלץ להיות ערניים, להרים מדי פעם את הראש ולחפש אותן בנוף ההררי.

המחצבה הישנה

אל נחל ספונים מגיעים מצומת בית אורן בכביש 4. ממשיכים בנסיעה לכיוון צפון, משהו כמו 3 ק"מ, חולפים על פני הכניסה ליישוב מגדים עד שמבחינים בשלט שמבשר על תחילת המסלול. 

צועדים בעקבות שביל משולט ומסומן בצבע אדום. הדרך חוצה מטעי בננות ומובילה עד פיצול שבילים. בפיצול תוכלו לבחור באחת משתי האפשרויות: סימון אדום שאיתו מטפסים אל הנחל, או בכחול שמתחיל בכיוון ההפוך. כך או כך, זהו מסלול מעגלי. אני ממליצה על העליות כבר בפתיחה, כשיש עדיין אנרגיה, ולפנות עם סימון השבילים האדום.

אחרי הליכה קצרה לאורך השביל תוכלו להבחין בשרידי מחצבה ישנה. השרידים המחלידים נראים לא קשורים לנוף ההררי, אבל הם נשארו כעדות יחידה למחצבה שפעלה פה, ולשמחתנו אינה עוד. בימים אחרים, לפני שהבינו את הנזק שבחציבה במקום, היא סיפקה חומרי גלם לתעשיית הצבע. מכיוון שהשרידים מושכים סקרנים, בעיקר ילדים שאוהבים לטפס ולהשתובב, היו זהירים בשטחה והימנעו מטיפוס - למרות הפיתוי.

מהמחצבה ממשיכים עם השביל ועולים לאורך תוואי הנחל. כבר מהצעד הראשון תוכלו להבחין בנוכחות של הצמחייה. אחרי כק"מ תגיעו לפנייה ימינה, המובילה אל מערת ספונים. חשוב להיות מרוכזים, כי את המערה לא ניתן לראות מהשביל ואפשר לפספס אותה. כדי להגיע אליה צריך לבחור בסימון שבילים, שקוף הפעם, ולעלות איתו אל המערה. אם אתם חושדים שהחמצתם את הפנייה, אל דאגה. אחרי הליכה קצרה תגיעו לפיצול שבילים, שבו נפגשים עם השביל הכחול. כך תדעו שעברתם את המערה ותוכלו לחזור אחורה. 

על אף שבתקופת החורף אי אפשר להיכנס לתוך המערה, משום שהיא הופכת למקום מושבם של העטלפים, ששוקעים בתרדמה שמסתיימת בחודש מרץ, כדאי לפחות לעצור ולהביט בה מבחוץ. ספונים, כאמור, היא מערת נטיפים קרסטית, שנוצרה בעקבות ירידה של משקעים רבים באזור, שבמהלך הזמן המיסו את אבן הגיר. המערה נקראת גם “עיראק אל–בארוד" - מערת אבק השריפה. התושבים הערבים במקום בחרו לשכן בה את הצאן. כדי לעשות זאת, הם היו צריכים להוציא ממנה את העטלפים. הדרך החביבה עליהם הייתה פיצוץ באמצעות אבק שריפה. 

מחוץ למערה תוכלו להבחין בפתח המקושת שלה, שמוביל אל שני חללים. בעמוק יותר ניתן לראות נטיפים. במערה נמצאו עדויות לחיים בתקופת האדם הקדמון. מחוצה לה אף ניתן לראות סלע שבו ישנם מאובנים ועצמות של בעלי חיים קדומים. 

הדר יהב
הדר יהב

עץ החרוב

עכשיו אנחנו חוזרים אל השביל האדום וצועדים עד פיצול שבילים. בפיצול נפרדים מהמסלול האדום ופונים עם השביל הכחול, המוביל אל הגדה השנייה של נחל ספונים, בדרך לסיום המסלול המעגלי. מגיעים אל פסגת מצוק מגדים, שממנו נשקף הנוף הפתוח. תוכלו לראות בין היתר את מבצר עתלית ומושב מגדים. 

אחרי העצירה הזו למנוחה ממשיכים עם השביל שיורד למטה ומחזיר אותנו אל נקודת ההתחלה. תוך כדי צעידה תוכלו לעצור מספר פעמים ולבצע תצפיות קצרות. אחת המומלצות היא לצד עץ החרוב שנמצא כמעט באמצע הדרך.