סינון תכנים לגולשים צעירים – מה כל הורה צריך לדעת?

Limor Soletzkey
פורסם על ידי Limor Soletzkey
ב- Sep 10, 2019


סינון תכנים לגולשים צעירים – מה כל הורה צריך לדעת?

בתקופה בה הילדים גולשים ברשת באופן עצמאי, סינון תכנים הפך לפתרון נפוץ בבתים רבים. איך הוא פועל? מהן נקודות התורפה שלו? וכיצד ניתן לשפר באמצעותו את חוויית הגלישה של הדור הצעיר?
חופש המידע והיכולת להיחשף אליו ולהשתמש בו, הם חלק בלתי נפרד מהתגשמותו של החזון האינטרנטי. בעולם המתקדם של היום, כל גולש ברשת יכול לחפש מידע ביעילות, להיחשף למקורות חדשים ולקבל תשובות לשאלות בכל רגע. מהפכת התוכן החופשי השפיעה לא רק על החיים שלנו כגולשים מבוגרים, אלא גם ואולי בעיקר, על הדור הצעיר. זה שגדל עם האינטרנט כבר מילדות ומשמר באמצעותו קשרים עם סביבתו הקרובה.
הצוהר לעולם הווירטואלי פותח בפני גולשים צעירים הזדמנויות רבות, אך במקביל גם מייצר סיטואציות חדשות שהורים לא תמיד יודעים להתמודד עמן. החל מחשיפה לתכנים לא הולמים, דרך בריונות ועד לשיתוף מסוכן במידע אישי. חשיפה לתוכן בעייתי עלולה להתרחש הן במהלך חיפוש מכוון של הילדים והן ללא כוונת תחילה, והיא גבוהה ממה שאנו עלולים להניח.

בדו"ח החיים הדיגיטליים של בזק לשנת 2018 נמצא כי 41% מההורים חוששים מאוד מהשימוש של ילדיהם באינטרנט. 24% פוחדים מפגיעה ביחסים חברתיים, 17% דואגים להתמכרות ו-9% חוששים מפני חשיפה לתכנים לא ראויים. הסוגיה האחרונה עלתה גם במענה של בני הנוער – 67% מהם ציינו שנחשפו במהלך השנה האחרונה לתופעת השיימינג, ו-15% התנסו במשחקי אומץ מסוכנים ברשת או מכירים מישהו שהתנסה בהם.
הורים רבים שמתוודעים לנתונים מסוג זה, חשים חסרי אונים כאשר ילדיהם נמצאים בזירה הווירטואלית ללא פיקוח. במציאות המאתגרת שנוצרה, סינון תכנים הוא בין הפתרונות הנפוצים שהם פונים אליו


סינון תכנים – איפה מתחילים?

סינון תוכן ברשת הוא אחד מהכלים העיקריים שמסייעים להורים להגן על ילדיהם, בייחוד בגיל הצעיר. מדובר בתוכנות שמטרתן לסנן מידע או לחסום יישומים שמוגדרים כפוגעניים או בלתי הולמים, בהתאם למאפיינים מוגדרים מראש שההורים יכולים לקבוע. מטרתן של אותן תוכנות היא ליצור סביבה בטוחה יותר על גבי כל מכשיר שעליו הן מותקנות, החל מהטאבלט ועד לסמארטפון וללפטופ. 
חלק מתוכנות הסינון מגדירות "רשימות שחורות" שחוסמות מידע המוגדר כבעייתי, ואילו אחרות מבוססות דווקא על "רשימות לבנות" שמאפשרות גלישה אך ורק לאתרים מסוימים וחוסמות את היתר. כמה מהן ניתן למצוא בחנויות האפליקציות לאנדרואיד ול-iOS, כאשר גם גוגל ויוטיוב מאפשרות להגדיר חיפוש בטוח באתריהן במטרה לסנן תכנים בעייתיים לילדים.

מה הכי מדאיג אותך לגבי פעילות ילדים ברשת?

Calculating results

מתי הסינון לא מספק?

תוכנות מהסוג שהוזכר יכולות לפתור בעיות רבות, אך לעתים הן מתקשות לספק הגנה כוללת. ראשית, משום שמאפייני העולם המקוון משתנים ללא הפסקה. טרנדים חדשים, בהם למשל "משחקי אומץ" מסוכנים, הופכים למילות חיפוש פופולאריות ועלולים לפתות את הילדים לגלוש לאתרים חדשים שתוכנות הסינון לא יסווגו כמסוכנים. שנית, משום שילדים עלולים להצליח להסיר את תוכנות הסינון או להעביר את השיחות עם גורמים בעייתיים לוואטאספ או לאינסטגרם, והורים לא תמיד יקבלו עדכון על כך.
ולבסוף, משום שסינון תוכן הוא רק חלק מהאתגרים ומהסכנות שניצבים בפני ילדים ברשת. גולשים צעירים רבים חווים בריונות ושיימינג ברשת מחברים לכיתה, ואחרים נחשפים לאלימות מילולית מאנשים שכלל אינם מכירים. כתוצאה מכך, הורים זקוקים לא רק לחסימה אלא גם לאפשרויות ניטור ומעקב, בייחוד בתקופה בה גיל השימוש בסמארטפון ובטאבלט הולך ויורד מדי שנה.

מעטפת ההגנה המושלמת על ילדים בעולם מקוון

שירות בקרת ההורים מיועד לספק חבילת הגנה מלאה על ילדים שגולשים ברשת, לא רק בהיבטי סינון תכנים. השירות בדרך כלל כולל אפליקציה שמותקנת על מכשיר הילד ואפליקציה המותקנת על מכשיר ההורה, במטרה לאפשר גלישה ופעילות בטוחה של הילד ברשת. 
פעילותה של האפליקציה (שזמינה בעברית, אנגלית, רוסית וערבית) נחלקת בין חסימת קטגוריות אתרים לפי פרופיל הילד, לבין ניתור הפעילות שלו ברשתות החברתיות - כולל ניתוח טקסט וזיהוי טרנדים מסוכנים.
כדי לסייע לכם להישאר מעודכנים בכל מה שקורה עם ילדיכם, יישלחו אליכם התראות במצבים שונים בהם שימוש בשפה בוטה, ניסיון לגלוש לאתרים חסומים, ניסיון להסיר את האפליקציה, הסרת ההגנה של פייסבוק או ווטסטאפ ועוד. כמו כן, תקבלו גם מידע אודות מיקום המכשיר, משך הזמן של הילד אונליין, חמשת האתרים והאפליקציות הפופולאריים ביותר שלו ואפילו מצב בו סוללת המכשיר שלו יורדת אל מתחת ל-10%. 

אתם עדיין לא יודעים היכן הילדים גולשים?
כל רישום מעניק רישיונות ל-5 מכשירים וכך תוכלו להיות בטוחים שהילדים מוגנים בכל מכשיר, החל מהסמארטפון האישי ועד לטאבלט המשפחתי.


הצטרפו עוד היום לשירות Bguar
האפליקציה שתעזור לכם לשמור על הילדים ברשת