איך ג'ף בזוס הפך את אמזון לאימפריה?

מחנות ספרים במחסן, לאימפריית ענק שמכניסה מיליארדים

b144B2B
פורסם על ידי b144B2B
ב- Sep 4, 2019

נקודת התחלה לא מבטיחה 

מה שמעניין באמת הוא הסיפור שמאחורי אמזון או ליתר דיוק – הסיפור על איך ג'ף בזוס הפך את החברה הזו לסיפור הצלחה משגשג. נתוני הפתיחה, מסתבר, דווקא לא היו מזהירים. ג'ף בזוס נולד בניו מקסיקו שבארה"ב, כשאימו הייתה נערה בת 16 בלבד. חיי הנישואין הרופפים של הוריו הצעירים החזיקו מעמד רק מעט יותר משנה – והם נפרדו.

אבל החיים של בזוס עלו על מסלול מבטיח יותר בהמשך. בזוס הצעיר התעניין במדע ובאוניברסיטה הוא למד מחשבים וסיים ב-1986 תואר ראשון בהצטיינות יתרה. 

בזוס עם אביו ביום האב האמריקאי:

instagram embed goes here!

ככה זה התחיל

אם ננסה לתאר את הרגע שבו הכל התחיל – צריך לחזור לנקודה בה במוחו של בזוס, סמנכ"ל צעיר בקרן D. E. Shaw, עלה רעיון פשוט – ולא פחות מגאוני. לימים, יש מי שיגדירו אותו כנביא של ממש, בזכות אותו הרעיון: להקים חנות ספרים באינטרנט. 

בזוס קרא על כך שהשימוש ברשת האינטרנט צומח במהירות מדהימה של 2,300% בשנה. הוא חשב לעצמו שצמיחה חדה כל כך לא יכולה להיות עניין סתמי, ולכן ניסה לחשוב איך לנצל את השימוש הנרחב ברשת מבחינה עסקית. 
ב־1994 בזוס סיפר למנהלי הקרן על הרעיון שלו - להקים חנות אינטרנטית, שתציע ללקוחות מגוון עצום של ספרים, ללא צורך להחזיק אותם באופן ממשי במלאי. 

המנהלים בקרן לא האמינו שיש סיכוי לרעיון שלו, וטענו כי אנשים לא יתלהבו לקנות דרך האינטרנט או למסור את פרטי האשראי שלהם. 

רוצים לדחוף את העסק קדימה? התייעצו עם המומחים של B144

עלייתה של אמזון

בכל זאת, בזוס החליט ללכת בעקבות החלום והתפטר. בקיץ 1994 בזוס נסע במכונית עם אשתו מחוף לחוף, ובדרך כתב את התוכנית העסקית של החברה. הוא החל להשקיע מאמצים בהקמת חברת הסטארט אפ החדשה שלו, שוקמה במחסן קטן בסיאטל. את ההון ההתחלתי להקמת אמזון הוא קיבל במתנה מהוריו, שהחליטו להשקיע 300,000 דולר בחברה הצעירה. אתר אמזון עלה לאוויר ב-1995, ומשם הכל התחיל.

בתחילה החברה מכרה ספרים בלבד. בזוס בחר להתמקד דווקא בתחום זה משום שבספרים יש יותר קטגוריות מאשר בכל מוצר אחר (נכון לשנת 1994). מיליוני ספרים מודפסים ברחבי העולם, כל הזמן.

בהמשך, בזוס הבין שיש כאן פוטנציאל גדול יותר, ושלח ל-1,000 מלקוחותיו מייל ובו שאל מה היו רוצים לקנות באופן מקוון, מלבד ספרים. אמזון החלה לצמוח ולהתרחב והפכה בהדרגה לחנות שמוכרת הכל – מהכל. 

אמזון צוברת כוח

בזוס הבין מהרגע הראשון שאיסוף המידע על הקונים יוכל להגדיל את המכירות עוד יותר ולהוביל למכירות נוספות. הוא הכריז כי הלקוחות הם בראש מעייניו, אפשר להם לכתוב ביקורות והפך את חוויית הקנייה שלהם לטובה יותר. 

בשנים הראשונות אמזון חוותה נפילות לא מעטות ותנודות, אבל בזוס האמין שההצלחה תגיע בהמשך, ולדבריו, גם בזמנים קשים יותר של החברה – הוא לא דאג, אלא רק המשיך לפעול ולהביט קדימה. 

ואז הם החלו לפתח מוצרים שישנו את העתיד:

youtube embed goes here!

אמזון כיום: תמונת מצב פוטוגנית במיוחד

אמאזון הפכה לחברת ענק, וזיהתה – גם הפעם, את הצורך של חברות אחרות בשירותי אחסון בענן (בזוס הצליח להקדים בכך את גוגל ומיקרוסופט). 

מהו שווי השוק של אמזון, נכון לשנת 2018?

כיום, יש לחברה מספר מוצרי דגל שפיתחה לאורך השנים: ה"קינדל" – קורא הספרים האלקטרוני שלה, שהרווח העיקרי ממנו הוא בספרים שמורידים מאמזון. הרמקולים החכמים- "אמזון אקו", "אלכסה" – הסייעת הווירטואלית שמאפשרת לחפש ולרכוש כל דבר ברשת באמצעות קול בלבד ושירות הסטרימינג של "אמזון פריים".

במהלך השנים החברה רכשה חברות מתחרות ואתרים שונים, בין השאר גם את רשת המרכולים האמריקאית "הול פודס".

אמזון ממשיכה ומתפתחת לכיוונים שונים, והיא ללא ספק סיפור הצלחה מטורף. 

לסיכום, מהו לדעתך המסר החזק ביותר שאפשר ללמוד מהסיפור של ג'ף בזוס והקמת אמזון?

Calculating results