השילוש הגרעיני: ארה"ב נלחמת בהתעצמות רוסיה

מפציץ שטס לראשונה ב-1952, צוללות בנות כמעט 40 וטילים בליסטיים שנכנסו לשירות ב-1970: בזמן שרוסיה מפתחת טורפדו חדש ומגדילה עוד ועוד את מאגר הנשק הגרעיני, הארסנל האמריקני מזדקן. כך מנסים האמריקנים להתמודד מול מעצמת העל השנייה

Ynet News
Created By Ynet News
On 2018 M02 17
Help Translate This Item
זרוע הים: צוללות מסדרת אוהיו

ארצות הברית, כמו רוסיה, הודו, סין ועל פי מקורות זרים גם ישראל, מחזיקה בשילוש הגרעיני - כלי נשק גרעיניים שניתן לשגר הן מהים (באמצעות צוללות), הן מהיבשה (טילים בליסטיים) והן מהאוויר (מפציצים). מבין אלו, זרוע הים נחשבת לזרוע בעלת השרידות הגבוהה ביותר עקב מאפייני הצוללות - שהייה חשאית מתחת למים.

לארצות הברית יש כיום 14 צוללות גרעיניות מסדרת אוהיו שאותן מחמשים בטילי טריידנט. הראשונה מבין הצוללות מסדרת אוהיו נכנסה לשירות בשנת 1981 והאחרות נמצאות בצי האמריקני מסוף שנות התשעים. בתחילה אורך החיים שנקצב להן היה 30 שנה, אך הוא הוארך ל-42 שנה.

בכל מקרה, במסמך הובהר כי זהו הסף המקסימלי. בעקבות זאת כבר הוחלט כי צוללות גרעיניות מסדרת קולומביה הן שיחליפו את הצוללות מסדרת אוהיו. לפחות 12 צוללות מסדרת קולומביה אמורות להיכנס לשירות. בנייתן תחל ב-2021 ועשר שנים אחר כך הן יצטרפו לצי, שבו הן אמורות לשרת עד 2085.

כל צוללת מסדרת קולומביה, שאורכה 171 מטרים, תחומש ב-16 טילי טריידנט ובה ישרתו 155 אנשי צוות. אורכן של צוללות מסדרת אוהיו זהה וגם מספר אנשי הצוות בהן דומה. בניגוד לאלו שיחליפו אותן הן נושאות 24 טילי טריידנט עם ראשי נפץ גרעיני למרחק של 11,300 ק"מ.

זרוע היבשה: טילי מינוטמן 3


כוח הטילים הבליסטיים היבשתיים של ארצות הברית כולל 400 טילי מינוטמן 3 בעלי ראש קרב בודד שמוצבים ב-450 בונקרים מיוחדים תת-קרקעיים ("סילו"), הפרוסים בכמה מדינות בארצות הברית. לאמריקנים היו בעבר טילים רבים יותר, ולכן כיום עשרות בונקרים הם ריקים. עלותו של כל טיל 7 מיליון דולר. אורכו 18.2 מטרים והטווח - כ-13 אלף קילומטר.

מבין השילוש הגרעיני, הטילים הבליסטיים המשוגרים מהיבשה מאפשרים את התגובה המהירה ביותר, וגם שרידותם גבוהה מאוד. במסמך נכתב כי "כדי להשמיד אותם על הקרקע, האויב חייב לפתוח במתקפה על מאות אתרים בעזרת ראשי נפץ מדויקים. מדובר במשימה בלתי אפשרית עבור האויבים, פרט לרוסיה".
 
ארצות הברית יזמה את תוכנית GBSD (הרתעה אסטרטגית מבוססת קרקע) כדי להתחיל ב-2029 בהחלפת טילי מינוטמן, שפותחו לראשונה ב-1970 ותוכננו לשרת 10 שנים. תוכניות הארכת חיים השאירו אותם בצבא והם צפויים להיות מבצעיים עד 2030. תקופה מבצעית של 60 שנה תהפוך אותם לטילים הבליסטיים שהיו בשירות למשך התקופה הארוכה ביותר בעולם. על פי התוכנית, ישודרגו גם 450 אתרי השיגור. 

Getty Images
זרוע האוויר: מפציצי B-52

 
הזרוע האווירית של השילוש הגרעיני האמריקני כוללת 46 מפציצי B-52 שיכולים לשאת נשק גרעיני וכן 20 מפציצים חמקניים אסטרטגיים B-2. המפציצים הם הזרוע הגמישה והבולטת ביותר לעין בין השלוש, אך בניגוד לטילים הבליסטיים הקרקעיים או לטילים שמשוגרים מצוללות, עוברות שעות עד שהמפציצים מגיעים ליעדיהם.

כמו הטילים והצוללות, גם המטוסים כבר עברו מזמן את גיל הפנסיה. טיסת הבכורה של ה-B-52, "מבצר הסטרטוספירה", הייתה כבר ב-1952 ושלוש שנים אחר כך הוא נכנס לשירות. אחרי שורת שדרוגים הוא צפוי לסיים את שירותו בחיל האוויר האמריקני לאחר כמעט 100 שנה, ב-2045. המטוס יכול לשאת 32 טון נשק ולטוס 14 אלף ק"מ ברציפות ללא תדלוק.

Getty Images
זרוע האוויר: מפציץ חמקן B-2


המפציץ החמקן B-2 ספיריט צעיר בהרבה מ-B-52 הקשיש. טיסתו הראשונה הייתה ב-1987 והוא הצטרף לחיל האוויר האמריקני עשר שנים אחר כך. בעבר ההערכות היו שעלות כל מטוס מתקרבת ל-750 מיליון דולר. גם טווח הטיסה שלו גבוה מאוד - 11 אלף ק"מ ללא תדלוק. בשנים האחרונות B-52 ו-B-2 השתתפו במשימות הרתעה, ובהן טיסות מארצות הברית לחצי האי הקוריאני.

בשנים האחרונות מפתחת "נורת'רופ גרומן" עבור האמריקנים את המפציץ הגרעיני של הדור הבא, B-21 "ריידר". מפציץ זה צפוי להיכנס לשירות ב-2025 - בתחילה כתוספת למפציצים הקיימים ובהמשך הוא אמור להחליפם לחלוטין. המפציצים הקיימים נושאים פצצות גרעיניות B83 ו-B61, שנראה כי לא יוחלפו בעתיד הנראה לעין.

משנת 1982 מפציצי B-52 מצוידים בטילי שיוט ALCM, שמאפשרים להם להישאר מחוץ לטווח המכ"מים של האויב. במסמך נכתב כי "טילי השיוט הללו כבר ישנים מאוד ומתמודדים מול מערכות נ"מ חדישות. תוכנית טיל השיוט LRSO תאפשר להטיל ממרחק רב פצצות שיחדרו דרך מערכות הנ"מ של האויב, וכך יתאפשר המשך האפקטיביות של זרוע המפציצים".

מטוס קרב F-35. גם בו ישולבו יכולות גרעיניותGetty Images

מטוס קרב F-35. גם בו ישולבו יכולות גרעיניות

נשק גרעיני לא אסטרטגי


הפנטגון הציע במסמך שארצות הברית תרכיב ראשי נפץ גרעיניים "קטנים" על טילים בליסטיים שמשוגרים מצוללות. לפי הצבא האמריקני, פיתוח נשק גרעיני "קטן" ישיג את האפקט הרצוי. מדובר בנשק גרעיני עם כוח של פחות מ-20 קילוטון, עוצמה דומה לזו של פצצת האטום שהוטלה על הירושימה.

לפי הגורמים האמריקנים הרציונל שמאחורי פיתוח יכולות גרעיניות חדשות ו"קטנות" יחסית הוא הסברה שהפצצות הגרעיניות של ארצות הברית כיום הרסניות כל כך עד שלא צריך להיעשות בהן שימוש לעולם - גם לא למטרות הרתעה. לארצות הברית יש כמה מאות כלי נשק גרעיניים "קטנים" פעילים שמוצבים באירופה.

הכוח הגרעיני הלא אסטרטגי האווירי של ארצות הברית כולל כיום מספר קטן יחסית של פצצות B-61 שנושא בין היתר F-15E. ארצות הברית משלבת יכולות גרעיניות גם ב-F-35, מטוס הקרב מהדור החמישי שישראל רכשה לאחרונה. 

טילי טורפדו בצוללות רוסית. מפתחים גם טורפדו דמוי מל"טGetty Images

טילי טורפדו בצוללות רוסית. מפתחים גם טורפדו דמוי מל"ט

האיום הרוסי

על פי הערכת המודיעין, לרוסיה מצבור של 2,000 כלי נשק גרעיניים "לא אסטרטגיים", ובכלל זאת טילי בליסטיים קצרי טווח, פצצות גרעיניות ופצצות עומק שניתן להציבן על מפציצים לטווח בינוני. בנוסף נכתב במסמך כי ארצות הברית מעריכה שלרוסים יש טילים גרעיניים וטורפדו גרעיני נגד ספינות ונגד צוללות.

הפנטגון ציין לראשונה כי הרוסים מפתחים טורפדו תת ימי גרעיני אוטונומי בין יבשתי. המערכת, המכונה "סטטוס 6", מתוארת כדמוית מל"ט – היא תשוגר מתחת למים ויכולה לחצות אלפי קילומטרים ולפגוע ביעדים בחופי ארצות הברית כמו בסיסי צבא וערים. עם הפיצוץ, אזור גדול יזוהם בקרינה רדיואקטיבית. מומחים כינו זאת "נשק יום הדין".

משרד החוץ הרוסי מסר בתגובה שהוא מאוכזב מאוד מתוכן המסמך האמריקני המתריס, בעל אוריינטציה אנטי-רוסית, כדבריו.

שיגור צפון קוריאני. "במרחק חודשים מאפשרות להפציץ את ארה"בGetty Images

שיגור צפון קוריאני. "במרחק חודשים מאפשרות להפציץ את ארה"ב

סין, איראן וצפון קוריאה

האמריקנים החליטו לשדרג את היכולות הגרעיניות בעיקר עקב ההתעצמות הרוסית, אבל במסמך בן 74 העמודים מודגש חלק נרחב גם למעצמת העל השלישית סין. פרט לכך, הזהירו בפנטגון גם משתי המדינות הסוררות שלפחות אחת מהן מתהדרת בפומבי בניסיון לפיתוח נשק גרעיני – צפון קוריאה ואיראן.

בשבוע שעבר, ימים ספורים לאחר פרסום המסמך, אמר שגריר ארצות הברית בוועדה לפירוז הנשק הגרעיני כי צפון קוריאה עשויה להיות במרחק חודשים בלבד מאפשרות להפציץ את ארצות הברית באמצעות טיל בליסטי. בכנס שנערך בז'נבה הבהיר השגריר רוברט ווד כי יש לעצור לחלוטין את תוכנית הגרעין של פיונגיאנג.

בנוסף הוא הזהיר גם מהארסנל המתרחב של מוסקבה ובייג'ינג: "רוסיה, סין וצפון קוריאה מגדילות את המאגרים שלהן, מגבירות את חשיבות הנשק הגרעיני באסטרטגיה הביטחונית שלהן ובמקרים מסוימים מפתחות יכולות גרעיניות חדשות כדי לאיים על מדינות אחרת".