במטרייה, במרק ועם פחית קולה: ההרעלות המפורסמות

נתניהו נאלץ להעביר נסיוב כדי להציל את חיי מנהיג חמאס, איש הביון הרוסי ערק וחוסל בעזרת פולוניום ושתי מתנקשות שריססו VX טענו שחשבו שהן בצילומי ריאליטי: בעקבות הרעלת המרגל הרוסי ובתו בגז עצבים - בחזרה אל מקרי ההרעלה המפורסמים מהעשורים האחרונים

Ynet News
Created By Ynet News
On 2018 M03 10
Help Translate This Item
סרגיי ויוליה סקריפל

סרגיי סקריפל, בן 66, היה איש המודיעין הצבאי הרוסי, שבמשך שנים ריגל לטובת בריטניה. בדצמבר 2004 הוא נעצר על ידי ה-FSB, שירות הביטחון הפדרלי הרוסי - סוכנות הביון שירשה למעשה את הקג"ב הסובייטי. הוא הורשע בבגידה, נשלח ל-13 שנים בכלא וב-2010 גורש לבריטניה כחלק מעסקת חילופי מרגלים, בהם גם אנה צ'פמן שריגלה לטובת רוסיה.

אשתו של סקריפל מתה ב-2012 מסרטן. אחיו הבכור מת לפני שנתיים ובנו מת בביקור בסנט פטרבורג אשתקד. אבל לכותרות סיפורו עלה רק השבוע, כשסקריפל ובתו בת ה-33 יוליה הורעלו במרכז קניות בסליסבורי. הם עדיין נלחמים על חייהם.

היחידה ללוחמה בטרור בבריטניה קבעה מפורשות כי השניים היו היעד, ולפי החקירה הם הורעלו בגז עצבים. אחת ההערכות היא שסקריפל רוסס בחומר הכימי, ובתו נפגעה באורח קשה כשניסתה לטפל בו. כיוון החקירה המוביל הוא שרוסיה אחראית לניסיון הרצח הזה. 

המרגלת אנה צ'פמן. הפכה לדוגמנית לאחר עסקת חילופי המרגליםGetty Images

המרגלת אנה צ'פמן. הפכה לדוגמנית לאחר עסקת חילופי המרגלים

קים ג'ונג נאם

בצעירותו נחשב קים ג'ונג נאם לשליט הבא של צפון קוריאה, אבל ניסיון כושל לבקר בדיסנילנד בטוקיו באמצעות דרכון מזויף הוביל לשינוי ביחס אליו. קים חי בגלות מצפון קוריאה מ-2003 ומתח לעתים ביקורת על המשטר - משפחתו למעשה. אחיו למחצה הצעיר ממנו קים ג'ונג און מונה ארבע שנים אחר כך לרודן המדינה המבודדת, ולפי הטענות הוא שפקד על חיסולו.

כדי לחסלו השתמשו הצפון קוריאנים בשתי מתנקשות - סיטי איסייה מאינדונזיה, ודואן ת'י הואונג מוייטנאם. הן נאשמות שתקפו את קים ג'ונג נאם במחטים מורעלות בחומר כימי בנמל התעופה הבינלאומי בקואלה לומפור בירת מלזיה. "כואב מאוד, כואב מאוד, התיזו עליי נוזל", היו מילותיו האחרונות של קים ג'ונג נאם לאנשי צוות בנמל התעופה

עורכי דינן של השתיים טוענים כי הן חשבו שהן משתתפות במתיחה שנועדה להיות משודרת בתוכנית טלוויזיה. בדיקות מעבדה של החומר שבו השתמשו הוביל לאבחנה כי מדובר בגז עצבים מסוג VX, הנחשב לאחד הקטלניים בעולם. גז VX הוא גז עצבים על בסיס זרחן אורגני, הדומה באופן פעולתו לסארין, ומסווג כנשק להשמדה המונית על פי החלטת האו"ם. החומר נמצא בבדיקות שבוצעו לדגימות שנלקחו מפניו ומעיניו של קים. 

אחת המתנקשות בקים: חשבנו שאנחנו בצילומי ריאליטי

אחת המתנקשות בקים: חשבנו שאנחנו בצילומי ריאליטי

AP
אלכסנדר ליטוויננקו

אלכסנדר ליטוויננקו היה איש ה-FSB שהתמחה בהתמודדות עם הפשע המאורגן. לפי דיפלומטים אמריקנים, הוא טבע את המונח "מדינת מאפיה". ב-1998 ליטוויננקו וקציני FSB אחרים האשימו את המפקדים שלהם בהוראה לחסל את האוליגרך הרוסי בוריס ברזובסקי, אחד מיריבי פוטין.

ההאשמות הללו הובילו למעצר ליטוויננקו. הוא אמנם שוחרר, אבל ב-2000 ניצל את ההזדמנות, ברח מרוסיה ללונדון עם משפחתו וקיבל מקלט מדיני בבריטניה, שם עבד כעיתונאי, סופר ויועץ לשירותי המודיעין במדינה.

ב-1 בנובמבר 2006 חלה לפתע ליטוויננקו. הוא אושפז בבית חולים בלונדון ב-2006 ותוך זמן קצר התברר כי הורעל באמצעות האיזוטופ הרדיואקטיבי הנדיר מאוד פולוניום 210. לפי ההערכות, הרעל הוחדר לתוך המשקה של ליטוויננקו במלון בלונדון. שלושה שבועות לאחר שהורעל, הוא מת.
בריאיונות שערך מבית החולים סיפר כי נפגש עם שני אנשי קג"ב ביום שבו חלה - אנדריי לוגובוי ודמיטרי קובטון. שניהם הכחישו כל קשר למעשה, אבל מזכר דיפלומטי אמריקני חשף כי עקבות פולוניום נמצאו בבית וברכב שבהם השתמש קובטון בהמבורג.

לפני מותו אמר ליטוויננקו: "מר פוטין, אולי הצלחת להשתיק אדם אחד, אבל קולות המחאה מסביב לעולם יהדהדו באוזניך כל חייך". ב-2016 קבעה חקירה כי רצח ליטוויננקו בוצע "כנראה" בעקבות אישור שהעניק פוטין.

Getty Images
ויקטור יושצ'נקו

ראש האופוזיציה באוקראינה ב-2004 ויקטור יושצ'נקו היה אז המתנגד הבולט להשפעה הרוסית, אל מול נשיא המדינה באותה עת, ויקטור ינוקוביץ'. יושצ'נקו, ששימש לפני כן גם כראש הממשלה, היה בסופו של דבר בין מובילי המהפכה הכתומה לאחר שניצח בבחירות לנשיאות 2005, אבל זה קרה רק לאחר ששרד ניסיון הרעלה שבעקבותיו פניו השתנו ללא הכר.
 
יושצ'נקו חלה בספטמבר 2004, הוטס לטיפול חירום בווינה ואובחן כסובל מדלקת הלבלב. לאחר שחלה, פניו הצהיבו והפכו למעוותים, מנופחים ומצולקים. יושצ'נקו טען שהמרק ששתה הורעל בידי סוכני ממשל והבדיקות הראו שבגופו נמצאה כמות גדולה של הרעל דיאוקסין.

ב-2009 פרסם המגזין המדעי "לנצט" מאמר שבו נכתב כי רמות ה-TCDD (הדיאוקסין הטהור ביותר) בדמו היו גבוהות פי 50 אלף מהנורמלי: "הדיאוקסין היה כה טהור עד שברור שהוכן במעבדה".

רבים קישרו את ההרעלה לארוחת ערב שבה נכח עם בכירים אוקראינים ובהם וולדימיר סאציוק, סגן שירות הביטחון האוקראיני. בספטמבר 2009 אמר יושצ'נקו כי עדות שלושה גברים שהיו איתו באותה ארוחה קריטית לסיום החקירה, אך מוסקבה סירבה להסגיר את סאציוק והעניקה לו אזרחות רוסית כדי למנוע הסגרה שכזו. 

יושצ'נקו שהורעל - ולאחר שהחלים

AP
חאלד משעל

ניסיון ההרעלה המפורסם ביותר שמיוחס לישראל נחשב גם לאחת הפעולות הכושלות ביותר בתולדות המוסד. לפי הדיווחים, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה ב-1997 – לאחר שורת פיגועים רצחניים – להתנקש בחייו של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס אז ולימים מנהיג ארגון הטרור.

משעל שהה אז בירדן, שהפעולה בשטחה נאסרה על המוסד לאחר הסכם השלום. שני אנשי מוסד שנשאו דרכונים קנדיים מזויפים נכנסו לירדן, חיכו למשעל בכניסה למשרדי חמאס בבירה עמאן ובעת שזה הגיע הם היו אמורים להרעיל אותו ברעל הקטלני פנטניל.

אבל אז אירעה שורת תקלות – בתו של משעל הייתה עמו מבלי שהסוכנים ידעו על כך; פחית קולה שממנה היה אמור אחד החוקרים להשפריץ לכאורה בטעות על משעל בעת שהשני מתיז את הרעל - לא נפתחה; ופעיל חמאס שהיה במקרה במקום רדף אחרי הסוכנים שנמלטו, מה שהוביל למעצרם במשטרת ירדן.

המלך חוסיין איים להוציא להורג את שני סוכני המוסד ולבטל את הסכם השלום אם לא יינתן נסיוב שיציל את חיי משעל – ונתניהו שסירב בתחילה לתנאי נכנע, גם תחת לחץ מנשיא ארצות הברית ביל קלינטון. ראש המוסד דאז דני יתום הוטס לירדן לפגישה עם המלך, מישקה בן דוד שהשתתף במבצע מסר את הנסיוב ומשעל – שהיה אז בתרדמת – התאושש. כחלק מהעסקה, שכללה את שחרור סוכני המוסד, שוחרר גם המנהיג הרוחני של חמאס, אחמד יאסין. עד השנה שעברה עמד משעל בראש הזרוע המדינית, ואשתקד החליף אותו בתפקיד איסמעיל הנייה. 

Getty Images
גאורגי מרקוב

גאורגי מרקוב היה סופר ומחזאי בבולגריה הקומוניסטית, עד שערק ממנה ב-1968. בבריטניה הפך לשדר ולעיתונאי ב-BBC, הקים את רדיו אירופה החופשית שמומן על ידי האמריקנים והשתמש בבמה שניתנה לו לסאטירה צינית נגד המשטר הבולגרי. אבל העריקה והביקורת נגד מולדתו עלתה לו בחייו - עשר שנים לאחר העריקה הוא חוסל בלונדון בעזרת מטרייה שהוטענה ברעל.

מרקוב חצה את גשר ווטרלו שעל נהר התמזה, חיכה בתחנת אוטובוס בדרך לעבודתו ב-BBC כשחש לפתע כאב חד בחלק האחורי של ירך ימין. הוא הסתכל לאחור וראה אדם מרים מטרייה מהקרקע. אותו גבר חצה במהירות לצד השני של הרחוב ועלה על מונית שעזבה את המקום. כשהגיע למשרדי BBC זיהה מרקוב פצעון קטן במקום שבו חש עקיצה כלשהי, והכאב לא פסק. כמה ימים לאחר מכן הוא מת.

הרצח כלל שימוש במנה קטנה של ריצין, רעל שמיוצר טבעית על ידי צמח הקיקיון. סוכני קג"ב ובכירים במשטרה החשאית בבולגריה נחשדו כמעורבים בחיסול באמצעות ריצין שנורה כקליע, אבל הרוצחים עצמם לא הועמדו לדין עד היום. ב-2005 נכתב כי החשוד המרכזי הוא פרנצ'סקו גלינו, מתנקש דני ממוצא איטלקי ששם הקוד שלו היה "פיקדילי". 

ניקולאי קוקלוב

יותר מ-60 שנה לפני ניסיון החיסול של סקריפל כבר השתמשו הסובייטים ברעל במטרה לרצוח את מי שהם מגדירים כבוגדים. איש הקג"ב ניקולאי קוקלוב נשלח ב-1954 לפקח על שני גברים שמטרתם הייתה לחסל מתנגד משטר. הוא החליט לא לבצע את הפקודה ודן בנושא עם אשתו. היא אמרה לו: "אם הגבר הזה ימות, אתה תהיה רוצח. אני לא יכולה להיות אשתו של רוצח".

קוקלוב הגיע לבית מתנגד המשטר ואמר לו: "באתי ממוסקבה, הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות הורתה על חיסולך. אני לא יכול לאפשר לרצח הזה לקרות". בתגובה, אשתו של קוקלוב נעצרה והוא עצמו ערק לארצות הברית והעיד שם על פעולות הקג"ב.

בעקבות כל זאת, הקג"ב ניסה להרעיל את קוקלוב בפרנקפורט ב-1957 באמצעות הרעל הכימי תליום, במה שנחשב למתקפה הרדיואקטיבית הראשונה של סוכנות הביון הרוסית - אך הפעולה כשלה. לעומת זאת, יש הערכות שהרעל שכמעט והרג את קוקלוב היה פולוניום, בדיוק כמו במקרה של ליטוויננקו, כשגם אז סברו בתחילה בטעות שמדובר בתליום.